Firmalar neden personele ihtiyaç duyar

İşletmeler neden personele ihtiyaç duyar? Bunu bir kaç madde ile açıklayacak olursak;

* Yeni açılan bir iş yeri çalışanlara ihtiyaç duyar

* Mevcut personeli işten ayrılan iş yeri o personelin işini yapacak yeni bir personele ihtiyaç duyar.

* Firma büyüdükçe hem kapasiteyi artttırmak hem de yeni departmanlar için yeni personellere ihtiyaç duyulur. 

Şimdi bu durumların bizimle ne alakası var onları inceleyelim. 


 Yeni Açılan Bir İş Yerinde Çalışmak

İşe ihtiyacınız var ve tam sizin özelliklerinizi anlatan bir iş ilanı ile karşılaştınız. İlanın detaylarını okudukça kafanızda o iş yerinde kendinizi çalışıyorken hayal edecek kadar kafanıza yattı diyelim. Ama ilanın herhangi bir yerinde şöyle bir cümle olduğunu varsayalım. 'Yeni açılacak iş yerimize...' bu ilk başta size çok önemli gelmeyebilir ama aslında önemli bir konu. 

Yeni açılacak bir iş yerinde çalışmaya başlamak, genel olarak ( istisnai durumlar bunun dışındadır ) iş yerinde bir düzen sağlanıncaya kadar sıkıntılı bir süreçtir. Bu süreçte kendinizi hiç hayal etmediğiniz durumların tam ortasında bulabilirsiniz. Örneğin kendinizi inşaat çalışması yapan ustalara yardım ederken bulabilirsiniz,  veya makine teçhizat kurulumu da olabilir. Hatta hiç işiniz olmadığı halde kurumdan kuruma evrak yetiştirmek zorunda kalabilirsiniz.  Yeni açılan bir iş yerinde bu  ve benzeri durumlar oldukça normaldir. 

Yani özetle yeni açılacak bir iş yerinde herşey yerli yerine oturana kadar bu durumların yaşanması muhtemeledir. Eğer kaprisli biri iseniz bu durumu göz önünde bulundurarak hareket etmenizde fayda vardır. Yoksa 'Ben buraya bu işi yapmak için gelmedim' diye söylendiğinizi veya duyar gibiyim. 

Ama eğer sabırlı ve tahammül gösterebilen bir kişiliğiniz varsa  bu süreci daha güzel bir şekilde geçirebilirsiniz. Öncelikle bu sürecin geçici olduğunun farkında olursunuz bu da bu süreci atlatmanızda yardımcı olacaktır.  Bu süreç içerisinde istemediğiniz işleri yapmak zorunda kalsanız da bunun ileride size yaşatacağı gurur kesinlikle buna değecektir. 

Bir işletmeci de bu zamanda yanında olan bir çalışanını asla unutmaz ve yıllar bile geçse; biz burayı onunla beraber kurduk diye onurlandıracaktır sizi. 

İşten ayrılan birinin yerine işe girmek

Eğer işten ayrılan birinin yerine işe giriyorsanız bunun iki ana sebebi olur. Bunlardan birincisi yapılacak işin kendisi ile ilgilidir, Personel odaklı sebeplerdir. Kendiniz de deneyimlerek kavrayacağınız gibi sizden önce ayrılan kişinin ayrılma sebebini bir şekilde öğrenerek te duruma hakim olabilirsiniz. 

Eğer açık pozisyon işin kendisi ile ilgili ise;

  • Mesai saatleri fazla olabilir
  • Çok yorucu bir iş olabilir
  • Çok dikkat isteyen hassas bir iş olabilir
  • Çok riskli bir iş olabilir
  • Ağır şartlar aldında çalışmak olabilir.
  • Yapılan işe göre maaşı az olabilir

Bu maddeleri daha da arttırabiliriz. 

Bu kapsama giren ( zor işler ) işlerde çalışanlar genellikle daha kolay bir iş bulduklarında iş değiştirirler bu da mevcut iş yerinde pozisyon açığı doğurmaktadır. 

 

Eğer açık pozisyon Personel odaklı ise;

  • Daha önceki çalışan kişisel sebeplerden dolayı işten ayrılmış olabilir.
  • Önceki personel bu işi yapacak kapasitede olmayabilir. 
  • Daha önceki personel başka sebeplerden dolayı işine son verilmiş olabilir.

Özetle bir iş yerinde bir açık pozisyon bulunuyor ise ve bunun için iş ilanları verilmiş ise bunun sebebi de önemlidir. Eğer personel odaklı bir sorundan dolayı o pozisyon boşalmış ise muhtemelen sizi kolay bir iş bekliyordur. Ama işten dolayı ise sizi zor bir iş bekleyenbilir. 

Firmanın büyümesinden dolayı oluşan pozisyonlar. 

Eğer bu sebepten dolayı bir Eleman ilanı oluşturulmuş ise bu durum yukarıdaki iki duruma göre daha kolaydır. Çünkü zaten hali hazırda işleri iyi giden bir firma vardır ortada. Firma büyümek istediğine göre sizinle aynı işi yapan diğer insanlara ek olarak yeni çalışanlara ihtiyaç duyuyordur. Bu da iş yeri için